Ekonomi

MASAK, elektronik tebligatlarına tasarruf finansmanı şirketleri ve ödeme kuruluşlarını da ekledi.

Mali Suçları Araştırma Kurulu Başkanlığı’nın (MASAK) elektronik tebligat yapacağı kurumların arasına tasarruf finansmanı şirketleri, ödeme ve elektronik para kuruluşları da eklendi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan “Mali Suçları Araştırma Kurulu Elektronik Tebligat Sistemine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yönetmelik, Cumhurbaşkanlığı tarafından kurulacak e-tebligat altyapısının işleyiş biçimini ve asıllarını düzenler.

Değişiklikle birlikte, Hatalı Gelirlerin Aklanmasının Önlenmesine Dair Kanun kapsamında yapılacak e-tebligatın muhatabı olan kurumlar arasına tasarruf finansman şirketleri, ödeme ve elektronik para kuruluşları dahil edildi.

Söz konusu şirket ve kuruluşlar, e-tebligat yapmak ve cevapları göndermek amacıyla sistem üzerinde oluşturulan kullanıcı hesabını açmak için 1 Ağustos 2023 tarihine kadar Cumhurbaşkanlığına başvuracak. Cumhurbaşkanlığı bu süreyi uzatmaya yetkili olacak.

uyum görevlisi yardımcısı

Öte yandan, “Suç Gelirlerinin Aklanmasının ve Terörün Finansmanının Önlenmesine İlişkin Yükümlülüklere Uyum Programı”

Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yönetmelik, yükümlülerin kara paranın aklanmasının ve terörün finansmanının önlenmesi amacıyla uyum programı oluşturmalarına ve uyum görevlisi atamalarına ilişkin usul ve esasları düzenlemektedir.

Yönetmelik ile Kıymetli Maden Aracı Kuruluşları, A Kümesi yetkili kuruluşları, portföy yönetim şirketleri, finansman, faktoring ve finansal kiralama şirketleri, ödeme kuruluşları ve elektronik para kuruluşlarının gerekli kuralları yerine getirmesi için belirleyeceği koordinatör yardımcılığına ilişkin süre ertelendi. 1 yıl. Buna göre 1 Haziran 2023 tarihinde sona erecek son tarih 1 Haziran 2024 olarak belirlendi.

guroymakajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu