Haber

İşçi, meslektaşlarını üye yaptığı yazışma grubu nedeniyle işten çıkarıldı.

Meslektaşlarını da dahil ederek sosyal medyada yazışma grubu kuran çalışan, güveni zedelediği gerekçesiyle işinden kovuldu. Patronun ‘şirket adını kullanarak kurduğu grupta müstehcen paylaşımlar yapmakla’ suçladığı işçi, mahkemeden eli boş döndü.

İşyerinde şirket adını kullanarak sosyal medyada grup oluşturan çalışan, çalışma arkadaşlarını da gruba üye yapınca ne oldu? Grupta müstehcen paylaşımlarda bulunduğu iddia edilen işçi kapı önüne konuldu. İşverenin güvenini sarstığı iddia edilen işçi, İş Mahkemesi’ne gitti. Mahkeme fesih işleminin haklı değil geçerli olduğuna karar vererek davacı işçinin işe iade davasını reddetti. Karar, davacı işçinin itirazı üzerine alındı.

Bölge Adliye Mahkemesi Hukuk Dairesi emsal bir karara imza attı. Kararda; Davacının grup kurduğu, profil resmi olarak şirket logosunu kullandığı ve grupta müstehcen içerik paylaştığı hatırlatıldı. Kararda şöyle denildi: “Davalının sunduğu telgraf ekran görüntülerinde davacının kullanıcı adının yanında ‘kurucu’ yazmasına rağmen davacının kurucu olarak kabul edilmediği, bu şekilde yazmanın tek başına davacının kümelendiğini kanıtlayamayacağı belirtilmektedir. Böyle kümelerde başkaları kurmuştur.” Yönetici olarak atanmanın da mümkün olduğu açıktır ve bu durumda işveren davacının şirket adına grup kurduğunu ve şirket logosunun davacı tarafından gruba eklendiğini ispat edemez. Davacının, davacıya zarar verecek davranışların olduğunu bilmesi gerektiği de açıktır. Bu durumda, davacının davranışının patronun güvenini zedelediği ve artık patronun davacıyla çalışmaya devam etmesinin beklenemeyeceği, davacının davranışı nedeniyle iş sözleşmesinin geçerli sebeple feshedildiği, davacının bu davranışı nedeniyle iş sözleşmesinin haklı nedenle feshedildiği, yerel mahkeme kararının usule, hukuka ve belgenin içeriğine uygun olduğu. ulaşılmıştır.” – BURSA

haberkabatas.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu