Haber

İmamoğlu’nun avukatı yarınki duruşma öncesi konuştu: 1 yıl ve üzeri hapis cezası alırsa oy kullanma hakkını kaybeder

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında Beylikdüzü Belediye Başkanlığı dönemine ilişkin ‘ihaleye fesat karıştırma’ suçlamasıyla açılan davanın ilk duruşması Büyükçekmece Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülecek. 15 Haziran Perşembe günü.

HALKIN 250 BİN LİRA ZARAR GÖRDÜĞÜ İDDİASI

İçişleri Bakanlığı Mülki Müfettişliği’nin hazırladığı rapora göre Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı, aralarında İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun da bulunduğu 7 kişi hakkında iddianame hazırladı. Avukatının İmamoğlu’nun ihale sürecinin hiçbir aşamasına müdahil olmadığını, talimat ve talimat bulunmadığını, imzasının bulunmadığını belirttiği ihaleyle ilgili olarak halkın 250 bin lirayı boşa harcadığı iddia edildi. İddianamede İmamoğlu’nun da aralarında bulunduğu 7 isim hakkında ‘ihaleyi yapmak’ suçundan 3 yıldan 7 yıla kadar hapis cezası istendi.

SAVCI AYRICA SİYASİ YASAK İSTEDİ

Savcılık, kamuoyunda ‘siyasi yasak’ olarak bilinen Türk Ceza Kanunu’nun ‘Bazı hakları kullanmaktan yoksun bırakma’ başlıklı 53. maddesinin de İmamoğlu ve diğer sanıklar hakkında uygulanmasını talep etti.

İMAMOĞLU’NUN AVUKATI KEMAL POLAT KONUŞTU

İmamoğlu’nun avukatı Kemal Polat, Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, Ekrem İmamoğlu’nun ihale süreçlerine ilişkin Danıştay’ın müdahalesi, talimatı, yönlendirmesi, yetkilendirmesi, imzası vb. konularda davanın savcısına bilgi verildiğini belirtti. Bulunmadığını öğrenmesine rağmen açıldığını söyledi. Polat, “Danıştay, Ekrem Bey’in soruşturma iznini kaldırdı. Çıkarırken de ‘Bu ihalelerde yetkisi yok, imzası yok, içi yok, yönlendirmesi yok. Dolayısıyla burada sorumluluğu yok’ dedi. herhangi biri.’ Savcılığa gönderdi” dedi.

Ekrem İmamoğlu’nun avukatı Kemal Polat.

“HİÇBİR KARAR HİÇ BİRİNCİ MAHKEMEDE DEĞİLDİR”

Soruşturma sırasında alınan bilirkişi raporları da dahil olmak üzere herhangi bir iddia, bulgu veya emare olmamasına rağmen savcılığın bu iddianameyi hazırladığını belirten Polat, “Tamamen siyasi saiklere hizmet edecek bir dava olduğunu düşünüyorum. 7- var. İlk duruşmada toplam 8 sanık. İfadeleri alınacak ve diğer işlemler tamamlanacak. İlk duruşmadan herhangi bir karar çıkması söz konusu değil” dedi.

“CENAZIN TÜRÜNE VE MİKTARINA GÖRE SİYASİ YASAK KARARI VERİLECEKTİR”

Ekrem İmamoğlu’na ceza verilirse cezanın miktarına ve türüne göre siyasi yasaklama uygulanacak. 1 yıl ve üzeri hapis cezası halinde oyHakkını kaybedeceğini belirten Polat, “TCK’nın 53’üncü maddesi uygulanacak olsa da cezanın infazı sırasında siyasi yasaklama olacak. Hukuk çerçevesinde konuşursak bu karar alınmamalı. yapılmıştı ve bu dava asla açılmamalıydı.”

İMAMOĞLU: SAHTE KAVRAMLARDAN BAKMAK

Dünkü davayla ilgili değerlendirmelerde bulunan İmamoğlu, şunları söyledi; “Beylikdüzü döneminden kalma Danıştay’ın itirazlarımıza karşı bizi haklı bulduğu bir süreçte İçişleri Bakanlığı’nın belge ve arşiv araştırması gibi bir çok iddaaya bulaştığı iddialardan biridir. İçişleri Bakanlığı’ndan talimatla gönderilen kişilere, soruşturmayı yapanlara, nereden geldiğine bakarsınız, bu kişilerin o işe nasıl motive edildiğini anlarsınız, yargının eşit ve adil uygulandığı bir ülke hayali kuruyoruz. Herkese. Hatamızın, kusurumuzun hesabını vermeye hazırız. Ne gerekiyorsa yapmaya hazırız. Ama uydurma kavramlar üzerinden yapılan arayışlar beyhudedir.”

MURAT ONGUN: BU DAVA SİYASET TASARLAMA DAVASI

Öte yandan İmamoğlu’na açılan yeni davanın ardından İBB Başdanışmanı Murat Ongun, “Bu dava, Danıştay kararına rağmen açılan bir siyaset dizaynı davasıdır. Milletimiz izin vermeyecektir” diyerek tepki gösterdi. Yıllarca sürecek bu davalarla siyasetin tasavvuru.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu