Ekonomi

FED faiz politikasında gevşeme beklentisi ons altını yükseltti

FED’in agresif faiz tavrının gevşeyeceği yönündeki beklenti altını yükselişe geçirdi. Yükselişin devam edeceği öngörülürken Kapalıçarşı esnafı küresel resesyon risklerinin yaşandığı bu dönemde altının bir kez daha güvenli liman olduğunu söyledi.

ABD’de Ekim ayı tüketici fiyat endeksi verisinin açıklanmasıyla Amerikan Merkez Bankası’nın (FED) enflasyonu dizginlemek için uyguladığı faiz artışlarına devam etmeyeceği yönünde beklenti oluştu. ABD’de açıklanan bilgilere nazaran, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ekimde aylık bazda yüzde 0,4 artarken, yıllık enflasyon yüzde 7,7 ile 9 ayın en düşük düzeyine geriledi. FED’in faiz siyasetinde gevşemeye gideceği bekleniyor. Bu beklentiyle altına olan talebi artırdı.

“FED artış kararları ve jeopolitik durumlar devam ederse altında artış yukarı yönlü olur”

Altın fiyatlarını etkileyen en büyük etkenin FED kararlarının olduğunu söz eden Kapalıçarşı esnafı Andre Mikov, “Bununla beraber faizlerin yavaşlayacağı haberleri ve üzerine gelen bazı enflasyon verileri altının ivme kazanmasını sağladı. Asıl takip edilmesi gereken FED’in alacağı faiz kararları ve dünyadaki jeopolitik durumlar. Eğer bu durumlar devam ederse altın ivme kazanmaya devam edecektir. Vatandaşlar bu ikisini iyi takip ederek yatırımlarını yapsınlar” dedi.

Önümüzdeki devirde ons altının yükselişini sürdüreceğini belirten Mikov, “FED’in yüksek ihtimalle faiz konusunda yukarı hamle yapacak. Altın önümüzdeki dönemde Ons bazında yukarı yönlü gidecektir. Son iki günde yaşanan altındaki artış Amerika’dan gelen datalardan kaynaklanıyor. Demek ki bir yerde dünyada iktisadın kırılgan olduğunu gösteriyor. Buda altınının inançlı liman olduğunu gösteriyor. Şu anda gram altın bin 45 TL, çeyrek altın bin 720 TL, yarım altın 3 bin 470 TL, cet altın ise 6 bin 850 TL’den süreç görüyor. Altında sene sonu varsayım vermek yanlışsız olmaz ancak yükseliş olacak üzere gözüküyor” biçiminde konuştu. – İSTANBUL

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu