Yaşam

Bill Gates, En Sevdiği 5 Kitabı Paylaştı

Microsoft’un kurucusu dahi milyarder Bill Gates, her ne kadar sık sık komplo teorileriyle anılan melek yüzlü bir şeytan olarak bilinse de kendisi birebir vakitte Gates Vakfı ile milyonlarca insanı yardımcı oluyor. Sıkı bir kitap okuyucusu olan Gates ayrıyeten GatesNotes isimli internet sitesinde ve YouTube kanalında nizamlı olarak kitap teklifleri paylaşıyor.

Geçtiğimiz gün yayınladığı görüntü ile bu kere farklı bir usulde kitap teklifinde bulunan Gates, bugüne kadar okuduğu tüm kitapların içinde en sevdiği 5 tanesi izleyicileriyle paylaştı. Kendisi daha evvel Covid-19 salgını ve yaz mevsimine özel hususlarda kitap tekliflerini de paylaşmıştı. Gelin daima birlikte ünlü milyarderin önerdiği kitaplara bakalım.

Bill Gates’in en sevdiği 5 kitap

Stranger in a Strange Land- Robert A. Heinlein (Yaban Diyarlardaki Yabancı)

 Amerikalı muharrir Robert A. Heinlein’ın 1961 tarihli bilimkurgu romanı olan kitap Mars’ta doğan ve Marslılar tarafından büyütülen bir insan olan Valentine Michael Smith’in erken yetişkinlik çağında Dünya’ya gelişini ve dünya kültürü ile etkileşimini anlatır.

Surrender: 40 Songs One Story- Bono (Teslimiyet: 40 Şarkı Bir Hikâye)

Dünyaca ünlü müzikçi kelam müellifi ve U2’nun solisti Bono’nun yazdığı bu kitap, yaşadığı harikulâde hayatı, karşılaştığı zorlukları ve onu şekillendirip ayakta tutan arkadaşlarını ve ailesini anlattığı, bu olayların müziklerine nasıl yansıdığını açıkladığı anı kitabıdır.

Team of Rivals: The Political Genius of Abraham Lincoln- Doris Kearns Goodwin

Team of Rivals: The Political Genius of Abraham LincolnABD’nin en ünlü başkanlarından olan Abraham Lincoln’ün beklenmedik başkanlığı ve sonrasında eski düşmanlarından oluşan bakanlık kabinesine karşı verdiği adalet savaşını anlatan, politik bir kitaptır.

The Inner Game of Tennis- Timothy Gallwey (Tenisin İç Oyunu)

Büyük bir tennis hayranı olan Bill Gates’in en sevdiği kitaplar arasında yer alan bu kitap, tennis sporu dışında hayatın pek çok alanında performansınızı doruğa çıkarmanın ipuçlarını içeriyor.

Mendeleyev’s Dream: The Quest for the Elements- Paul Strathern (Mendeleyev’in Rüyası: Elemenlerin Arayışı)

Kimya alanındaki en büyük buluşlardan birisi olan Periyodik Tabloyu bulan Dmitri Mendeleyev’in bu tablo fikrini düşünde görmesini husus alan kitap, antik ideolojilerden tutun da orta çağ simyasına kadar pek çok mevzuya değiniyor ve tarihi gerçeklerle destekleniyor.

Bill Gates kitapların süper kıssalar anlattığını ve kıssalardan bağımsız olarak her okuyuşuna kendisine bir şeyler kattığını da belirtiyor. Söylediğine nazaran bu kitaplar, kişiliğinin oturmasında büyük rol oynamış.

Bill Gates’in en sevdiği kitapları için paylaşmış olduğu video

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu