Haber

Başkan Gürün, Ortaca’da Aşure Etkinliğine Katıldı

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, Pir Sultan Abdal Derneği tarafından Ortaca Cem ve Kültür Evi’nde düzenlenen aşure etkinliğine katıldı.

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Ortaca Kaymakamı Meral Uçar, Ortaca Belediye Başkanı Alim Uzundemir, Muğla Milletvekili Selçuk Özdağ, CHP Ortaca İlçe Başkanı Cihan Tezcan, Dalaman İlçe Başkanı Sezer Durmuş ve Osman Gürün ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Pir Sultan Abdal Derneği Ortaca Cem ve Kültür Evi’nde düzenlenen aşure etkinliğinde konuşan Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, aşurenin farklı lezzetleri bir araya getiren birleştirici bir lezzet olduğunu, dünyanın ve ülkemizin de bu birleştiriciliğe ihtiyacı olduğunu söyledi, sevgi, hoşgörü ve barış dili.

“Muharrem ve Aşure, kinle barışı, kinle sevgiyi ve dostluğu ortaya çıkaran asil bir duruştur”

Başkan Gürün; “Her zaman dostlar ve canlar bir arada oluşturduğumuz bu mekanda bir Aşure etkinliğinde yine birlikteyiz ve burada olmaktan çok mutluyum. Aşure ve Muharrem ayı farklı özelliklere sahiptir. Muharrem, bir katliamı ve Hüseyin ile arkadaşlarının başına gelenleri anma günüdür. Bu anma, bir daha böyle acıların yaşanmaması için barışa, dostluğa bir davettir. Bu ayın sonunda aşure dağıtılır. Aşure, birçok farklı yemek çeşidiyle oluşturulmuş ağız sulandıran bir lezzettir. İçinde nohut, ceviz, badem, fındık, nar, ceviz ve aklınıza gelebilecek her şey var. Bir araya gelip karıştırıldıklarında sahip oldukları lezzetten daha hoş bir lezzet ortaya çıkıyor. Aşure burada inadına barışı, inadına sevgiyi, ölüme ve katliama rağmen bir olmayı, ortada olmayı vurgulayan asil bir duruştur. Bu ideoloji ülkemizde ve dünyada çok değerlidir. Sevgiyi ve hoşgörüyü tüm coğrafyalara hakim kılmamız gerekiyor. Yolumuz ilim ve hikmet yolu olmalıdır. İnsanları sevmek ve insanlığa hizmet etmek için buradayız. Pir Sultan Abdal’ın dik duruşuna, Hacı Bektaş’ın hoşgörüsüne, Yunus’un bitmeyen aşkına, Hz. Ali’nin cüretkarlığına ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün birleştirici gücüne ihtiyacımız var. Bu duygu ve düşüncelerle tuttuğunuz yas, oruç ve aşure aşınızın kabul olmasını dilerim.”

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

haber-uludere.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu