İş

ABD istihdamı beklentileri aşıyor

Emre ERGÜL

ABD’de istihdam yaratma, artan fiyatlara ve borçlanma maliyetlerindeki keskin artışın ekonomi üzerindeki baskısına rağmen geçen ay gücünü korudu.

Ülkede tarım dışı istihdam Mayıs’ta beklentilerin üzerinde 339 bin kişi arttı. Reuters tarafından ankete katılan 81 ekonomist, tarım dışı istihdamın Mayıs ayında 190.000 artmasını bekliyordu.

Geçen ay 253 bin olarak açıklanan bilgi, 294 bin olarak revize edildi. Mayıs ayında işgücüne katılım %62,6 ile değişmeden kaldı.

İngiliz BBC Televizyonu, ekonomistlerin duruma şaşırdığını belirterek, “Şaşırtıcı işe alım serisi beklenenden çok daha fazlaydı. Analistler, Federal Rezerv artan fiyatları dizginlemeye çalışmak için faiz oranlarını yükselttiği için işe alımların yavaşlamasını bekliyorlar.”

ABD Çalışma Bakanlığı, Mayıs ayında işsizlik oranının yüzde 3,7’ye yükseldiğini açıkladı. Geçen ay işsizlik oranı yüzde 3,4 olarak açıklanmıştı. Reuters tarafından ankete katılan ekonomistler, işsizlik oranının yüzde 3,5’a çıkacağını tahmin etmişti.

ABD’de ortalama saatlik ücretler Mayıs ayında yüzde 0,3 düştü. Beklentiler saatlik ücretlerin yüzde 0,3 artması yönündeydi. Ortalama saatlik ücretlerdeki yıllık artış bir önceki aya göre yüzde 4,4’ten yüzde 4,3’e geriledi.

Pantheon Makroekonomi’den Ian Shepherdson, “Bu, son zamanlardaki en tuhaf istihdam raporu” dedi. Bazı analistler, Mayıs ayında hastaneler, restoranlar, barlar ve inşaat firmalarının personel eklemesiyle yaygın istihdam artışlarının, Fed’in faiz oranlarını daha da yükseltmek zorunda kalacağının bir işareti olduğunu söyledi.

Principal Asset Management’ın baş küresel stratejisti Seema Shah, May’in “patlayan” istihdam rakamlarının “Fed’in işinin henüz bitmediğini” gösterdiğini söyledi. Patlamayı tetikliyor mu? Belki de işsizlik oranının artması ve ortalama saatlik kazanç artışının yavaşlaması nedeniyle, rapor ayrıntıları kararı Temmuz’a kaydırıyor. Ama genel olarak, bu yavaşlayan bir işgücü piyasası değil ve eğer yavaşlamıyorsa, o zaman enflasyon yüzde 2’ye düşmüyor.”

BBC’ye verdiği demeçte, Fed faiz oranlarını artırmaya devam ederse, “ipotek veya diğer krediler arayan hane halkı ve işletmeler için daha yüksek borçlanma maliyetlerine neden olacak” dedi. Diğer bir deyişle beklenti, ekonominin soğuması ve fiyatları yükselten baskıların hafiflemesidir.

kirikhan-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu